| Product Name (EN) | Ascorbic Acid (Vitamin C) |
|---|---|
| Chinese Name | 维生素C |
| CAS Number | 50-81-7 |
| Molecular Formula | C₆H₈O₆ |
| Molecular Weight | 176.12 g/mol |
| Purity | ≥99.7% |
| Appearance | White to slightly yellow crystalline powder |
| Quality Standard | BP/USP/CP |
| Application / Use | Essential water-soluble vitamin |
| Packaging | 25 kg / fiber drum (default); custom packaging available |
| Storage Conditions | Store in cool, dry, dark place; Protect from heat, light, and moisture |
| Shelf Life | 24 months |
| Country of Origin | China |
| HS Code | 29362100 |
| Min. Order Qty (MOQ) | 1 kg (sample) / 25 kg (commercial order) |
| Lead Time | 3–7 days (in stock) / 10–15 days (on demand) |
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union |
| Certificates | GMP, COA, MSDS, Test Report (upon request: DMF, CEP) |
| Category | Vitamin / Pharma API |
Essential water-soluble vitamin;
Antioxidant;
Treatment of scurvy;
Immune support;
Used as food additive and pharmaceutical ingredient
Get a competitive quote within 24 hours. Sample orders welcome.